close
تبلیغات در اینترنت
ظوفان ال نینو سرمایی برای زمستان ایران
loading...

وبلاگ روزانه|وضعیت اب و هوا،فال روزانه 94

واشنگتن پست: توده طوفانی "ال نینو" به احتمال 95 درصد در راه است / زمستان امسال یک تفاوت خاص دارد : "بی سابقه" است پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : "ال نینو"، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت. گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو است.به گزارش  "واشنگتن پست"، زمستان امسال در قیاس با سال های گذشته یک تفاوت عمده دارد و آن بی سابقه بودنش است. تاکنون 21 دسته از چهار یا…

ظوفان ال نینو سرمایی برای زمستان ایران

بابک بازدید : 96 شنبه 28 آذر 1394 زمان : 13:0 نظرات ()
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
"ال نینو"، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت. گرد و غبار نامنظم، بارندگی و تغییرات دمایی شدید از جمله تاثیرات پدیده ال نینو است.

به گزارش  "واشنگتن پست"، زمستان امسال در قیاس با سال های گذشته یک تفاوت عمده دارد و آن بی سابقه بودنش است. تاکنون 21 دسته از چهار یا پنج گونه طوفان گرمسیری در نیمکره شمالی در سال 2015 میلادی تشکیل شده است که در قیاس با 18 طوفان سال گذشته، یک رکورد به حساب می آید. الگوهای آب و هوایی این چنینی تنها در سال 1980 میلادی تکرار شده بود.

بنابر گزارش واشنگتن پست، مجموعه ای از چهار یا پنج گونه طوفان هایی که در راه است شدیدترین طوفان و کولاک ها را تشکیل خواهند داد. گرم شدن کره زمین نیز تاثیر مستقیمی در شدت این طوفان ها دارد. دمای اقیانوس ها در نیمکره شمالی در قیاس با میانگین کل 1.4 درجه بیشتر ثبت شده است.


شبکه خبری "ان بی سی" در گزارشی نوشت: مقامات ایالتی و محلی دوشنبه گذشته هشدار داده اند که طوفان های فوق العاده و سیل های شدید در نواحی شمالی لس آنجلس در هفته گذشته نگاه اجمالی به چیزی بود که در مقیاس گسترده تر در طول زمستان امسال شاهد آن خواهیم بود.


بیل کرویل، معاون مدیر آمادگی اضطراری اداره منابع آبی کالیفرنیا، گفته است: فکر می کنم که حوادث اخیر اشاره خوبی به حوادثی است که در آینده شاهد آن خواهیم بود.

مرکز پیش بینی آب و هوای ملی آمریکا اعلام کرده است که به احتمال 95 درصد پدیده ال نینو در راه است و شرایط زمستان در سراسر جهان را دست خوش تغییرات عظیمی خواهد کرد. ال نینو تا اواخر بهار 2016 میلادی به تدریج ضعیف تر خواهد شد.


"آندریا بیر" از خدمات ملی آب و هوای آمریکا می گوید: متخصصان هواشناسی از اوایل دهه 50 قرن بیست میلادی تاکنون شش "ال نینو" را شناسایی کرده است. نکته جالب توجه این است که ال نینو در راه، پس از طوفان سال 1998-1997 شدیدترین نوع خود پیش بینی شده است.

ال نینو در سال 1997 در کانادا صدمات جبران ناپذیری را وارد کرد

بنابر این گزارش، 5 نکته قابل توجه پدیده ال نینو به شرح زیر است:

1- قوی ترین ال نینو در سال 1998-1997 ثبت شده است که پیش بینی می شود به لحاظ شدت با پدیده در راه امسال برابری می کند.

2- تاثیرات دقیق ال نینو را نمی توان پیش بینی کرد. آنتونی فارنل، هواشناس ارشد جهانی، می گوید: درست همانند دو دانه برفی، ال نینو نیز شباهتی به گونه های دیگر خود ندارد.

3- اگرچه ال نینو اواخر دهه 90 قرن بیست از شدت قابل توجهی برخورددار بود، اما پدیده در راه بدلیل ذوب یخ های قطب شمال می تواند بی سابقه باشد.
4- الگوهای باد، جریان هوایی در قطب شمال و دمای سطح آب اقیانوس ها همگی تاثیر شگرفی در شدت ال نینو دارند.
5- اکثر الگوهای آب و هوایی بین المللی نشان می دهد که قدرت پدیده ال نینو سال 2016-2015 میلادی به احتمال زیاد تا پایان سال میلادی جاری رفته رفته تقویت خواهد شد.بنابر گزارش "سی ان ان"، در حال حاضر با توجه به گرم شدن آب های دریایی در سواحل کالیفرنیا، ال نینو باعث هجوم مارهای دریایی شده است. این مارهای بسیار سمی در آب های گرم رشد می کنند.

ال نینو سال 1998-1997 بیماری همه گیر و ویرانگر مالاریا را در سراسر منطقه آفریقا از جمله شمال شرقی کنیا افزایش داد.

"لسلی اوت"، هواشناس مرکز فضایی گودارد سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، می گوید: ال نینو پدیده جذابی است چون اثرات متنوع و گسترده زیادی دارد. این واقعیت که آتش سوزی های عمده در اندونزی منجر به بارندگی در سراسر آمریکا می شود نشان دهنده پیچیدگی و در عین حال پیوستگی سیستم سیاره زمین است.

بیل کرویل، معاون مدیر آمادگی اضطراری اداره منابع آبی کالیفرنیا، می گوید: در مجموع، زمستان بسیار مرطوبی برای سراسر جهان خصوصاً نواحی نیمکره شمالی پیش بینی می شود.

*میزان

طوفان ال نینو در راه بازگشت

www.entekhab.ir/fa/news/156151/طوفان-ال-نینو-در-راه-بازگشت
کارشناسان و دانشمندان هواشناس می گویند به نظر می رسد که پدیده جوی و طوفانی موسوم به ˈال نینو ˈ در حال بازگشت است. این پیش بینی احتمال بروز خشکسالی در ...

واشنگتن پست: توده طوفانی "ال نینو" به احتمال 95 درصد در راه ...

www.entekhab.ir/.../واشنگتن-پست-توده-طوفانی-ال-نینو-به-احتمال-95-...
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - "ال نینو"، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت. گرد و غبار نامنظم، بارندگی و ...


ال نینو ایران را از تشنگی نجات می دهد؟ - عصر ایران

www.asriran.com › صفحه نخست › فناوری و IT
۲۶ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ال نینو پدیده ای است که در اقیانوس آرام شکل می گیرد که به علت گردش امواج میانی روی تمام زمین از جمله ایران تاثیر می گذارد، البته این تاثیر غیر ...

"ال‌نینو" ایران را نجات می‌دهد؟ - فرارو

fararu.com/fa/news/250251/ال‌نینو-ایران-را-نجات-می‌دهد
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - به‌گفته کارشناسان پدیده ال‌نینو، در اقیانوس آرام و به دلیل گردش امواج میانی .... هواشناسی ایران امتحانشو تو طوفان تهران پس داده پس قابل اعتماد تره.

طوفان ال نینو در ایران - خبر روز

www.khabareruz.ir/search/?q=طوفان+ال+نینو+در+ایران
طوفان ال نینو در ایران ... سلامت نیوز : وقوع پدیده ال‌نينو در اقیانوس آرام حتمی است اما اینکه این پدیده تا چه اندازه می‌تواند بر اقلیم ايران اثر بگذارد اکنون به یکی از ...
اثر نوسان النينو بر اقليم ايران​ در زمان وقوع پديده ال نينو رودباد جنب حاره ... در كل، فازهاي گرم با افزايش تعداد طوفان هاي حاره اي و هاريكن ها در اقيانوس آرام شرقي و كاهش ...
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خبرگزاری میزان - ال نینو، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته تأثیرات عظیمی بر آب و هوا در سراسر جهان از جمله ایران خواهد داشت. گرد و غبار ...

طوفان "پاتریشیا" با پدیده "ال نینو" همراه می شود / 3 نفر در ...

www.mizanonline.ir/.../طوفان-پاتریشیا-با-پدیده-ال-نینو-همراه-می-شود-...
۲ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. - خبرگزاری میزان - در حالی که جهانیان خود را برای زمستانی سخت در نتیجه بروز پدیده "ال نینو" آماده می کنند، افزایش دمای سطح آب سواحل مکزیک منجر به ...
۲۸ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - پدیده النینو به طور معمول هر ۴ سال تا ۱۲ سال یک بار اتفاق می افتد. ... در نیمکره جنوبی نیز به ویژه دریا مواج و طوفانی شد و دمای هوا به شدت بالا می رود.
 
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 62
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 40
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 40
 • بازدید ماه : 193
 • بازدید سال : 2,514
 • بازدید کلی : 24,418